Wielki Kiermasz Świąteczny „JEDYNKI”

Pomału tradycją w naszej szkole staje się Wielki Kiermasz Świąteczny, na którym zawsze można znaleźć wiele ciekawych ozdób i bibelotów świątecznych. Przypadł on na 11, 12, 13 i 14 grudnia 2019 r.
W dwa tysiące dziewiętnastym roku Wielki Kiermasz Świąteczny stał się naprawdę wielkim. Nie tylko dlatego, że trwał cztery dni – w tym jeden dzień podczas jarmarku miejskiego. Lecz za sprawą włączenia się w akcję uczniów, rodziców i dziadków poprzez zaopatrzenie giełdy w swoje prace – wszystko oczywiście na wysokim poziomie i jakości – jak na prace ręczne przystało.
Uczniowie odpowiednio zmotywowani do uczestnictwa w świątecznej akcji, wykazali się swoja pomysłowością. W pierwszych tygodniach grudnia świetlica szkolna zamieniła sie w jeden wielki magazyn towarowy oraz centrum metkowania i wyceniania towarów. Praca nie łatwa i żmudna, a przy tym bardzo odpowiedzialna. Wychowawcy i ich podopieczni mieli pełne ręce i głowy roboty.
W tych trzech specyficznych dniach Pani dyrektor Elżbieta Wypijewska utworzyła wyjątkowo „drzwi otwarte”, aby każdy kupujący bez problemu mógł zapoznać się z naszą ofertą i nabyć wszelkie dobra. Po szkole chodzili mikołajowie z dzwonkami w rękach i obwieszczali nowiny bazarowe – skutecznie.
W utworzonym stoisku przy głównym wejściu zwłaszcza podczas przerw tworzył się gęsty tłum. Kupujących dużych i małych, starszych i młodszych fachowo obsługiwali członkowie Samorządu Uczniowskiego i chętni do pomocy uczniowie.
Przyznać trzeba, że wybór był ogromny, natrafić można było na wszelkiego rodzaju bombki z włóczki, sznurów, cekinów, metodą origami, wiele dekoracji okiennych (świecących) gwiazd, stroików z żywą gałązką, orzechowych, szyszkowych, papierowych, lnianych choinek dużych i małych, stroików z żywą gałązką i świecą, świeczników. Nie zabrakło też wielu innowacyjnych pomysłów jak: czworaczki brzozowych mikołajów, strzegący domostwa anioł, choinka z dębowych liści czy dekoracje z płatków kosmetycznych i wiele, wiele innych. Również cos dla łakomczuchów się znalazło – przepyszne pierniki malowane, pierniki z blachy, czy domy z piernika – jak z najprawdziwszej bajki wzięte!
Przyznać trzeba, że ostatni dzień naszego handlu (uczniów i koordynatorów) był dużym wyzwaniem. Uczestnictwo po raz pierwszy w jarmarku miejskim, wśród tak silnej i wysoko mierzącej konkurencji był nie lada przeżyciem. Jednak i przy naszym stoisku „kręciły się” spore ilości potencjalnych nabywców. Tutaj też stworzyliśmy żywą reklamę naszych towarów z ósmoklasiastów – mikołajów z głośnymi dzwonkami. Największą furrorę wśród artykułów świątecznych zrobił wielki metrowy mikołaj i choinki świecące oraz drobne naturalne dekoracje.
Nadmienić należy, iż wiele z wystawionych na kiermaszu wyrobów – zaliczyć należy do ECO – towarów dekoracyjnych.
Zatem szerokie spektrum oddziaływania pedagogicznego uznać należy za spełnione.
Podsumowując wspomnianą akcję świąteczną „Jedynki” wymienić należy przede wszystkim takie osiągnięcia:
Po pierwsze – podtrzymanie tradycji świątecznej, rodzinnej i szkolnej.
Po drugie – zachęta do współpracy między uczniami i ich rodzinami, a szkołą.
Po trzecie – uczestnictwo w kreatywnych działaniach w rodzinnej atmosferze – nigdzie nie jest tak magicznie jak przy świątecznej pracy z rodziną.
Po czwarte – kładzenie nacisku na recykling i eco – oddziaływanie.
Imprezę należy uznać za sukces multipedagogiczny i finansowy.
Zebrane pieniądze z tegorocznego kiermaszu zostaną przeznaczone na S. U. oraz na potrzeby świetlicy szkolnej, które nigdy się nie kończą!
Dziękujemy za współpracę i liczymy na dalsze tak owocne współdziałanie!
Do zobaczenia w przyszłym grudniu!

Koordynatorzy akcji: Łukasz Fogel, Beata Godlewska, Iza Malicka

Skip to content