Robotyka w SP1 w Kórniku

Od września 2019 roku, w ramach projektu unijnego prowadzonego przez Fundację Liga Szkoła, w naszej szkole były realizowane zajęcia robotyki. W klasach 4-8 robotyka odbywała się dla dwunastoosobowej grupy podzielonej na cztery drużyny.

Ćwiczenia obejmowały konstruowanie i programowanie robotów w taki sposób, aby wykonały one szereg zadań. Na specjalnej macie, zaopatrzonej w modele imitujące obiekty znajdujące się między innymi na Księżycu i na Marsie, trzeba było za pomocą robota zebrać próbki gleby, nawiązać komunikację ustawiając odpowiednio antenę satelitarną, zapewnić zasilanie rozwijając baterie słoneczne, umieścić na orbicie satelitę, dostarczyć do bazy kosmonautę i wreszcie wystrzelić na Marsa rakietę kosmiczną.
Dwunastu uczniów w składzie: Dorian Małowski i Olgierd Sawala z klasy 5d, Filip Nowak i Aleksander Jamróz z klasy 5e, Piotr Złoty, Maksymilian Halaburda, Franciszek Kaczmarek i Jakub Cepka z klasy 6d oraz ósmoklasiści z 8c – Filip Sznura, Franciszek Woźniak, Maurycy Szumski i Arkadiusz Kaczor stopniowo poznawało tajniki budowania i programowania robotów.
Uczestnicy realizowali także projekty badawcze na jeden z wybranych tematów. Można było zająć się problemem pozyskiwania energii w kosmosie, trudnościami z jakimi borykają się na co dzień kosmonauci lub sposobami wykorzystania robotów do eksploracji kosmosu.
Najlepsza, czteroosobowa drużyna została wyłoniona podczas szkolnego konkursu, który odbył się 8 stycznia. Byli to chłopcy z klasy 6d. To właśnie oni stanęli do walki w poniedziałek 13 stycznia na terenie KCRiS OAZA. W konkursie, na dwóch poziomach wiekowych (1-3 i 4-8) brało udział 12 szkół z powiatu poznańskiego. Uczestnicy z klas 4-8 byli oceniani w kilku kategoriach: Robot Game – dwuipółminutowy przejazd na macie, konstrukcja robota, praca grupowa i projekt badawczy. Zdobyte w poszczególnych konkurencjach punkty były sumowane w klasyfikacji generalnej.
Nasi reprezentanci szczególnie dobrze spisali się opracowując projekt badawczy. Zainteresowali się problemem pozyskiwania energii z Helu – 3 i zaprojektowali stację paliwową dla rakiet kosmicznych zlokalizowaną na Księżycu. W tej kategorii zajęli drugie miejsce, a w klasyfikacji generalnej czwarte.
To był trudny konkurs, wymagał wiele pracy i wysiłku ze strony uczniów. Dziękuję im za jedno i za drugie i gratuluję zdobytego miejsca. Dziękuję również wszystkim pozostałym uczestnikom moich zajęć.

Opiekun grupy z klas 4-8
Magdalena Żymańczyk


Gratulacje od Burmistrza


Odbiór dyplomów


W przerwie między konkurencjami

FILMIKI:

Budowa robota:

Programowanie robota:

Misja – ratowanie łazika:

Misja – uruchamianie baterii słonecznych:

Misja – start rakiety:

Konkurs:

Skip to content