SMAKI I KOLORY JESIENI U ŚWIETLIKÓW Z SP 1

„Idzie potwór kolorowy. Ma kapustę zamiast głowy!
Zamiast nóg ma cztery pory, zamiast uszu – kalafiory!
A to jest potworna grzywa. W niej owoce i warzywa:
Jabłka, gruszki, pomidory – różne smaki i kolory.
Groch, fasola i buraki – różne barwy, różne smaki!…” –

podobnie, jak te z wiersza o jesiennym potworze autorstwa Doroty Gellner, zagościły 22 i 23 października u Świetlików w kórnickiej Jedynce przy okazji V- ej edycji imprezy pod hasłem: „Smaki i kolory jesieni”.

Po wspólnej pogadance na temat Darów Jesieni, każdy ze Świetlików znalazł coś dla siebie. Inspiracją do podjęcia działań plastycznych okazały się : „marchewka w rudej szacie, i pietruszka i buraczek. Smukły strąg fasolki młodej, I ziemniaczki bardzo zdrowe…” i wiele, wiele innych specjałów pod których ciężarem uginał się świetlicowy stół. Znalazły się na nim niemal wszystkie gatunki krajowych owoców i warzyw. Nad głowami zawisły pachnące bukiety kopru, majeranku i zielonej pietruszki.

Uczestnicy imprezy zostali zaproszeni do quizu „Milionerzy – wersja eko- jesienna”. Przy stole plastycznym powstawały „Owocowo- warzywne cudaki”, wyklejanki z liści, owocowe zaprawy w słoikach.

Dziewczęta rywalizowały w projekcie na Sukienkę dla Pani Jesieni. Działaniom artystycznym towarzyszyły dyskusje na temat ulubionych warzyw i owoców. Widoczne było zaangażowanie i współpraca. Na twarzach malował się uśmiech.

Podczas październikowego świętowania nie zabrakło zdrowego i kolorowego , jak przystało na jesienną porę, poczęstunku. Tradycyjnie już, każdy mógł schrupać marchewkowe frytki, własnoręcznie wykonać jabłkowe łódeczki.

Prawdziwym rajem dla podniebienia okazało się warzywno – owocowe smoothie, wykonane od początku do końca samodzielnie przez dzieci. Nie było Świetlika, który nie skosztował tego przepysznego i jakże zdrowego koktajlu.

Z „worka rozmaitości” za pomocą dotyku, węchu i smaku wychowankowie rozpoznawali owoce i warzywa z rodzimych sadów, ogrodów i pól . Zabawie tej, zresztą bardzo lubianej , towarzyszyło mnóstwo emocji i śmiechu. Zwłaszcza, w momencie, kiedy uczestnikowi przyszło rozpoznać nieodgadnięte warzywo poprzez jego degustację.

Całej zabawie „przyglądała się” Pani Jesień z naszej świetlicowej foto – budki.
Kolejny raz zadziałały dziecięca wyobraźnia i swoboda. Jesień okazała się nie tylko kolorowa, pachnąca ale także pełna smaków. Cel edukacyjny i wychowawczy został zatem osiągnięty!

Pozostaje nam złożyć podziękowania osobom – Przyjaciołom naszej Świetlicy, bez których impreza nie byłaby tak ciekawa, pachnąca i smaczna.

Dziękujemy za wspaniałe warzywa Państwu: Annie i Adamowi Nowakom oraz Radzie Rodziców, w osobie Pani Marzeny Szubert za życzliwość w zorganizowaniu nagród konkursowych.

Nauczyciele – wychowawcy:
Beata Godlewska
Łukasz Fogel

Skip to content