Smaki i kolory jesieni u Świetlików z SP 1

W czwartek 22 października, niczym na miejskim targowisku, u Świetlików z SP 1 pojawił się stragan. Tradycyjnie już, świętowaliśmy V edycję „Smaków i kolorów jesieni”.

Podczas pogadanki na temat warzyw i owoców rosnących w krajowych ogrodach, sadach i na polach, ku zdumieniu słuchaczy „ dało się słyszeć raz po raz rozmowy”…

Koper, jak zwykle żalił się szczypiorkowi. Kalarepa poddała w wątpliwość swoją krzepkość – przyjaciółce rzepce. Seler co rusz słał westchnienie – „A to feler”.

Zbiegiem okoliczności… ? obok buraków pojawiły się złociste cebule, które „szeptały coś czule”.

Tylko kapusta i krzepka marchewka nie zdążyły wypowiedzieć swej kwestii, bo jako pierwsze zamienione zostały w zabawne, kolorowe Cudaki.

Pamiętając o bohaterce zajęć – Jesieni przygotowaliśmy dla Niej piękny szal, sukienki i opaski z wykorzystaniem ziemniaczanych pieczątek, zasuszonych liści i kolorowych puzzli.

Kto chciał mógł się sprawdzić w konkurencjach zręcznościowych, gdzie królowały: rzut ziemniakiem i ząbkiem czosnku do celu. Prawdziwe emocje wzbudziła konkurencja z jabłkiem na sznurku, wymagająca sprytu i współpracy wychowanków.

Z „worka obfitości” za pomocą dotyku, węchu i smaku sprawdzaliśmy znajomość warzyw, owoców i przypraw korzennych. Zabawa stanowiła dopełnienie wcześniejszego „Zgaduj – zgadula”.

Całej jesiennej atmosfery dopełniał wydobywający się z  naturalnej dekoracji sali – zapach koperku i majeranku.

Pomimo obostrzeń związanych z pandemią, gdzie zajęcia przeprowadzone zostały w małej grupie i bez działań kulinarnych, cel  dydaktyczno – wychowawczy został osiągnięty. Dzieci wspaniale się bawiły, a spod maseczek wydobywały się okrzyki radości.

Impreza świetlicowa nie byłaby tak udana, gdyby nie zaangażowanie Kochanych Rodziców Naszych Wychowanków. Tutaj, pragniemy gorąco podziękować Państwu Annie i Adamowi Nowakom za wyposażenie jesiennego straganu oraz Pani Monice Piechowiak za smakowite jabłka. Dziękujemy w imieniu swoim i Świetlików z SP 1 w Kórniku.

Wychowawcy:          Beata Godlewska

Łukasz Fogel

Skip to content