17 marca- Dzień św. Patryka

17 marca warto złożyć życzenia znajomym Patrykom (i Zbyszkom;), ale w Irlandii, zwanej również Szmaragdową Wyspą, jest to dzień szczególny. Wg legend to właśnie św. Patryk (385-461) dokonał tam wielu cudów, ewangelizował kraj, a pod koniec życia dokonał jego chrztu. 17 marca to umowna data śmierci tej postaci, dlatego właśnie ten dzień został wybrany na święto narodowe i religijne.

Obecnie Dzień św. Patryka to przede wszystkim dzień wolny od pracy, a wielu Irlandczyków przywdziewa wówczas zielone lub trójkolorowe (zgodnie z barwami flagi państwowej) ubrania. Chętni biorą udział w festynach i ulicznych pochodach, a różne kraje świata dołączają do zabawy (np. zielone barwy przyjmują Wodospad Niagara, Empire State Building w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie czy…Ratusz w Poznaniu:)

Zachęcam do obejrzenia filmiku, a tym samym do zapoznania z pracami uczniów, które na pewno przybliżą zainteresowanym Irlandię- kraj przyjaznych ludzi, ciekawej kultury i pięknej przyrody.

B. Rozmiarek

Skip to content