Rozwijamy talenty muzyczne z Kolor Piano

Niezwykłą przygodę z nowym instrumentem, jakim jest Kolor Piano, rozpoczęła zerówka i klasy edukacji wczesnoszkolnej w kórnickiej „Jedynce”.

Instrument ten przypomina dzieciom  wielkie twister- pianino. W rzeczywistości jest to mata będąca odwzorowaniem klawiatury pianina na dwie oktawy. Klawisze oznaczone są figurami geometrycznymi w siedmiu kolorach: pełne bądź puste w środku trójkąty, koła i kwadraty.

Zamiast trudnej i nużącej jeszcze w tym wieku nauki nut dzieci mogą grać melodie rozpoznając kolory i kształty (wyznaczniki wartości nut) oraz kojarząc odległości pomiędzy poszczególnymi figurami (wyznaczniki czasu wybrzmienia).

Sposób gry na Kolor Piano opiera się na Metodzie Kolorowych Dźwięków- nauce utworów muzycznych na podstawie kolorowych i różnorakich figur geometrycznych. Poprzez rozpoznawanie kolorów i kształtów najmłodsze dzieci rozpoczynają swoją przygodę z nauką muzyki. Dodatkowo metoda ta rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz wzmacnia umiejętność rozróżniania i dopasowywania tych samych figur geometrycznych.

Pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie zapoznali się z możliwościami Kolor Piano, odbyły się w zerówce podczas zajęć z rytmiki i pokazały, że metoda kolorowych dźwięków jest bardzo atrakcyjna i wzbudza ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Każdy chciał po kilka razy próbować zagrać określoną melodię. Już po pierwszej lekcji każde dziecko było w stanie zagrać piosenkę „Panie Janie”, a przed nami nauka kolejnych utworów połączona ze świetną zabawą.

 

Lidia Jakubowska

Skip to content