NIEBIESKI KWIECIEŃ w domu i szkole

W naszej „Jedynce” też jednoczymy się z wszystkimi osobami dotkniętymi spektrum autyzmu.
Dlatego nasi uczniowie nie są zieloni w tym temacie i ubrali się w niebieskie barwy :o)
Poza tym w świetlicy szkolnej odbył się cykl kilku spotkań pt: „Autyzm – co to? Jak mogę pomóc koleżankom i kolegom z autyzmem?”.
Podczas kilku kwietniowych dni dzieci miały okazję poznać szerzej kwestię autyzmu. Z czym związane są te zaburzenia? Czego niektóre dzieci nie potrafią – choć wydaje się to banalnie proste?  Jak my tu i teraz jesteśmy w stanie pomóc takim uczniom?
Było kilka filmów dotyczących przybliżenia i wyjaśnienia owego problemu, które w przystępny sposób wyjaśniły temat rozwoju człowieka, na przykład: „Autyzm” z lektorką Kayah, czy „Sensory overload” – „Przeciążenie sensoryczne”, które potrafiły ukazać cierpienie autysty związane z przebodźcowaniem mózgu.
Zaciekawieni uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach integracji sensorycznej. Wszystkie dzieci były zaciekawione przyrządami do usprawniania układu proprioceptywnego  trener równowagi „Twister”, czy zestaw sensoryczny  kolczasta ścieżka z półkulami sensorycznymi – „Jeżykami”. Także platformy z uchwytami „Narty” wywołały wielkie poruszenie wśród dzieci.
Jednak najwięcej emocji wzbudził zestaw do treningu węchowego pełen tajemniczych fiolek zamykających w sobie aromaty bardziej i mniej znane. Przyznać trzeba, że nie zawsze łatwo szło dzieciom odszyfrowanie aromatów uwalnianych na filcowe poduszeczki.

Dla starszych uczniów zostały przygotowane specjalne wlepki rozsiane po całej szkole z kodami QR. Na każdej przerwie młodzież mogła z wykorzystaniem własnych smart fonów przybliżyć sobie temat autyzmu w bardziej dorosły sposób. Również uczniowie na lekcjach wychowawczych mieli okazję do podjęcia dyskusji wokół autyzmu po obejrzeniu krótkiej prezentacji.
Mam nadzieję, iż kolejne lata z niebieskim kwietniem jeszcze silniej uzmysłowią każdemu uczestnikowi spotkania i wbiją do głowy hasło: Autyzm to nie jest niepełnosprawność – tylko umiejętności innego typu!
Łukasz Fogel
Agata Stoińska
Monika Musielak

 

 

 

Skip to content