Wycieczka do Wrocławia i Wałbrzycha

Wycieczka do

W ramach programu MEiN „Poznaj Polskę” w dniach 16-18 października 2023r. uczniowie klasy 7c i 6a pojechali na wycieczkę do Wrocławia i Wałbrzycha.

W stolicy Dolnego Śląska, zobaczyli najciekawsze historyczne miejsca – Ostrów Tumski  z katedrą pw. Jana Chrzciciela i Bramą Kluskową oraz mostem Tumskim z kłódkami zakochanych.
Byli przy pomniku Aleksandra Fredry na jednym z największych rynków w Polsce z okazałym gotyckim ratuszem.

Wędrując ulicami miasta, widzieli oryginalne pomniki: „Anonimowego Przechodnia’, „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych” zjawiskową instalację „Nawa” ze stalowych lśniących łuków i odwrócone do góry korzeniami drzewo, a także Papę Krasnala – najważniejszego ze wszystkich wrocławskich krasnali.

Odwiedzili Sky Tower, pierwszy wrocławski drapacz chmur, a w nim „Kolejkowo”, czyli największą w Polsce makietę kolejową, która zadziwia doskonale odtworzonymi znanymi miejscami Wrocławia i atrakcjami Dolnego Śląska – Śnieżką i Karpaczem.
Po błyskawicznym wjechaniu na 49. Piętro przy zachodzie słońca spoglądali na panoramę miasta.

Oglądali także Panoramę Racławicką ukazującą bitwę, w której Polacy dowodzeni przez Tadeusza Kościuszkę pokonali wojska rosyjskie w 1794 roku.

Byli na dziedzińcu Biblioteki Ossolińskich, jednej z najstarszych i największych w kraju, przeniesionej z Lwowa do Wrocławia po II wojnie światowej.

W promieniach słońca przechadzali się bulwarami wzdłuż Odry, a w ramach atrakcji przejechali nad rzeką gondolową kolejką linową „Polinka”.

Widzieli Halę Stulecia – obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stalową Iglicę wysoką na 90 metrów oraz obejrzeli pokaz fontann i Afrykarium we wrocławskim ZOO.

Odwiedzając Wałbrzych, najpierw podjechali do nieczynnej już Starej Kopalni, w której poznali historię górnictwa i przeszli podziemnym korytarzem, gdzie kiedyś górnicy wydobywali węgiel kamienny.

Kolejną, całkiem odmienną atrakcją była palmiarnia z egzotycznymi roślinami, powstała w dowód miłości księcia Henryka XV von Pless do żony księżnej Daisy.

Podążając ich śladem, odwiedzili Zamek Książ – trzeci z największych w Polsce po Malborku i Wawelu. Tam wzięli udział w lekcji muzealnej i konkursie.

Wycieczka z bogatym programem przyczyniła się do poznania pięknego zakątka Polski –  Dolnego Śląska – i historii tych miejsc. Niewątpliwie wszyscy jej uczestnicy są bogatsi o zdobytą wiedzę, wrażenia i miłe wspomnienia.
Serdeczne podziękowania należą się Pomysłodawcom i Pani Wicedyrektor za zorganizowanie uczniom tego wyjazdu.

DODATKOWA SESJA EGZAMINACYJNA – JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY
DODATKOWA SESJA EGZAMINACYJNA – MATEMATYKA