Wstecz

Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy w ramach programu „Poznaj Polskę!” 02.-04.10.2023r

Wycieczka do

Na początku października uczniowie klas 3a i 3C udali się na niezwykłą wyprawę do Torunia i Bydgoszczy. Wycieczka trwała aż trzy dni i była dla uczniów tym większym przeżyciem.

            Pierwszego dnia zwiedziliśmy Toruń – miasto Mikołaja Kopernika, pachnące piernikami i ukazujące na każdym kroku swoje średniowieczne bogactwo. Zobaczyliśmy mury miejskie, przepiękny ratusz, na który nie bez trudu wdrapaliśmy się, aby obejrzeć wspaniałą panoramę miasta, a także szukaliśmy wizerunków aniołów – opiekunów Torunia. Okazało się, że na zabytkowej starówce można odnaleźć wiele zwierząt, a więc był kot na kamienicy, osioł do karania złoczyńców i malutki Filuś wyczekujący na swojego pana profesora Filutka. Wysłuchaliśmy też niezwykłej legendy o flisaku Iwo, który przegonił z miasta plagę żab. Pieczołowicie pogłaskaliśmy wszystkie, żeby jeszcze do Torunia wrócić. Spotkaliśmy się
z Mikołajem Kopernikiem i zobaczyliśmy jego dom, a na koniec dnia zamieniliśmy się
w piekarzy i przygotowaliśmy własne pierniki, według dawnej receptury w Muzeum Piernika.

            Następnego dnia pojechaliśmy do Bydgoszczy, gdzie zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty na wyspie Młyńskiej. Podziwialiśmy panoramę Bydgoszczy, zobaczyliśmy najbardziej kolorowy kościół w Polsce pw. św. Marcina i św. Mikołaja, a następnie stanęliśmy na południku 18°E, który przebiegał przez środek Bydgoskiego rynku. Popłynęliśmy tramwajem wodnym przez Brdę, gdzie poczuliśmy jak nasz statek unosi się i opada w Kanale Bydgoskim łączącym dwie rzeki na różnych poziomach – to było niesamowite przeżycie! Zafascynował nas także pomnik chodzącego po linie oraz piękne spichrze nad brzegiem Brdy. Dzień zakończyliśmy w Muzeum Mydła i Brudu, w którym samodzielnie zrobiliśmy mydełka
i usłyszeliśmy niezwykłą historię ludzkości z perspektywy dbania o higienę.

            Wyjazd zakończyliśmy seansem w Toruńskim Planetarium – opłacało się pogłaskać żaby… 😉 – oraz wizytą w Młynie Wiedzy – Centrum Nowoczesności, gdzie mieliśmy okazję przeprowadzić wiele ciekawych doświadczeń i poszerzyć wiedzę z zakresu kosmosu, budowy i możliwości ludzkiego ciała, a także odkryć jak wiele właściwości ma woda. Bawiliśmy się świetnie!

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy odważyli się wziąć udział w tej niezwykłej wyprawie, mimo, że dla niektórych była to pierwsza wycieczka z noclegiem poza domem – byliście naprawdę dzielni! Gratulujemy rodzicom takich pociech i dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyli, powierzając nam swoje skarby aż na trzy dni! Szczególne podziękowania należą się też pani wicedyrektor Jolancie Ratajczak, która zorganizowała całe to przedsięwzięcie. Było super!

M. Pelczyk, S. Kwiatkowska, R. Śniecińska

Co jeśli nie znalazlem informacji?

Szanowni Rodzice, w przypadku braku odnalezienia informacji która was interesuje zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.

Informacje dodatkowe

Zapraszamy do zapoznania się także z innymi informacjami które mogą być dla Państwa przydatne.

Plan lekcji
Udostępniamy Państwu możliwość pobrania planów lekcyjnych w roku 2022/2023 - plany aktualizowane są na bieżąco.
Sprawdź więcej
Zajęcia dydaktyczno wychowawcze
Wykaz zajęć pozalekcyjnych w roku 2022/2023 - informacje na temat zajęć dydaktyczno wyrównawczych jak i zajęć rozwijających uzdolnienia.
Sprawdź więcej
Wykaz podręczników
Informacja na temat wykazu podręczników na rok szkolny 2022/2023. Znajda tutaj Państwo wszystkie wymagane informacje na ten temat.
Sprawdź więcej

Nadchodzące wydarzenia

16
maj
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY
00:00 - 00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku ul. Dworcowa 11, 62-035 Kórnik
14
maj
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – JĘZYK POLSKI
00:00 - 00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku ul. Dworcowa 11, 62-035 Kórnik
15
maj
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – MATEMATYKA
00:00 - 00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku ul. Dworcowa 11, 62-035 Kórnik
Pokaż wszystkie
Skip to content