Wykorzystanie 60% środków Programu

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym.

Celem Programu Laboratoria Przyszłości jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 60% przyznanych środków już wykorzystaliśmy. Został za nie zakupiony następujący sprzęt:

Filament
Drukarka 3D wraz z akcesoriami
Pakiet podstawowy 3D(szkolenie, dostęp do portalu i kursu)
Laptop do obsługi drukarki 3D
Lutownica
Statyw do aparatu i kamery z akcesoriami
Mikroport z akcesoriami
Gimbal
Aparat fotograficzny z akcesoriami Sony RX100 III
Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
Tablica biała suchościeralna magnetyczna 170×100
Biała tablica magnetyczna 90×120
Termometr zaokienny
Stacja pogody
Stacja pogody przenośna z rączką
Uczniowski model do budowy atomów wg Bohra
Chemiczne memory- wiązania i reakcje chemiczne
Chemiczne memory- kwasy i wodorotlenki
Klocki figury- 180 elementów
Piramida matematyczna M2
Piramida matematyczna M1
Magformers Smart, 144 elementy
Stojak regulowany do map i plansz
Multimedialny Geograficzny Atlas Świata
Model Ziemi
Model płyt tektonicznych
Plansza dydaktyczna -Dzieje geologiczne Ziemi
Obieg wody w przyrodzie
Wybuch wulkanu- duży model do eksperymentów
Chemiczne memory gazy i wodorotlenki
Mini mikroskop-zestaw podstawowy
Mikroskop cyfrowy Levenhuk D2L NG
Biologiczny Mikroskop Cyfrowy Levenhuk D80L
Robot Photon- pakiet
Nagłowne nagłośnienie przenośne z mikrofonem
Zestaw przenośny – kolumna mobilna NOMAD-12CD
Głośnik karaoke kula
Dyktafon Philips
Kolumna Behringer Eurolive B112 D
Mikrofony bezprzewodowe AKG WMS-40 MINI VOCAL
Stojak ATHLETIC
Mikser analogowy NOVOX M10
Ekran ELGATO Green Screean Star-PFGS-01
Lampa ELGATO

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych (lekcje przyrody, geografii, matematyki, chemii, muzyki, języka polskiego, języka angielskiego, religii, historii, nauczania wczesnoszkolnego)  lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności, takich jak:  kółko teatralne, chór, kółko matematyczne, zajęcia wyrównawcze z matematyki, zajęcia projektowania 3D, zajęcia Kółka Dziennikarskiego, Koła Polonistycznego, zajęcia w świetlicy.

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

• sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego,  wskazanego przez szkołę;
  • nowe technologie i  eksperymenty,  ułatwiające przekazywanie wiedzy;
  • wsparcie w realizacji podstawy programowej ,  prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych;
  • rozwój merytoryczny nauczycieli.

Z perspektywy rodzica i ucznia:

• zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi   i  ścisłymi;
  • popularyzacja rozwiązań i  umiejętności  praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy z przygodą;
  • odkrywanie i  rozwój  talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych

Szkolny koordynator Projektu

Lidia Jakubowska