Wstecz

Projekt edukacyjny "1000 lat temu w Gnieźnie" w SP 1 Kórnik

Projekt edukacyjny

Na przełomie marca i kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kórniku realizowaliśmy Projekt edukacyjny „1000 lat temu w Gnieźnie”, w związku  z przypadającą w 2025 r. 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.

Były to zajęcia z edukacji historycznej, które zostały przygotowane jako lekcje muzealne w szkole, tj. bez konieczności wyjazdu do muzeum: to edukator przyjeżdżał do szkoły, by je zrealizować na gruncie szkolnym, dla każdej klasy oddzielnie.

„1000 lat temu w Gnieźnie” to projekt edukacyjny opracowany przez Fundację „A to historia!” z Torunia.

[Jest to fundacja założona w 2013 r. przez pasjonatów historii, dziennikarzy  z Poznania i Torunia, skąd pochodzi fundator organizacji i jej prezes Karol Szaładziński.]

Zajęcia prowadziła mgr Katarzyna Czarna – sekretarz fundacji.

W warsztatach udział wzięli uczniowie klas 0–VI.

Głównym celem projektu „1000 lat temu w Gnieźnie” było wprowadzenie uczniów w najstarsze dzieje Polski.

W przypadku uczniów klas 0–III – celem zajęć była propedeutyka historii, czyli zainteresowanie dzieci, które w podstawie programowej historii jeszcze nie mają oraz wzmocnienie poznawcze edukacji wczesnoszkolnej z zakresu wychowania patriotycznego i wiedzy historycznej; w odniesieniu do uczniów klas IV–VI – realizacja podstawy programowej z zakresu historii, wzmacniając ją o elementy wychowania patriotycznego, a także reasumpcja wiedzy na temat początków Polski, w związku z przypadającą w 2025 r. 1000. rocznicą koronacji pierwszego króla Polski.

Przebieg zajęć wyglądał następująco: uczniowie zbierali się wokół dużej drewnianej skrzyni. Jej zawartość – jako tajemnica – intrygowała uczniów. Po otwarciu skrzyni uczniowie mogli dotykać i wyjmować ze skrzyni jej zawartość. Chodziło o sprawdzenie, jakie przedmioty były używane na przełomie X i XI w. w miejscach związanych z postaciami Mieszka I, Dobrawy i ich syna Bolesława.

Przedmioty wyjmowane ze skrzyni były okazją do rozmowy na temat najwcześniejszej historii Polski, poznawanej przez różne zmysły dzieci: dotyk, słuch, węch i smak (chodziło o zawartość tajemniczego naczynka z białymi ziarenkami – sól).

Oryginalny scenariusz zajęć w połączeniu z niezwykłymi rekwizytami włączał uczestników w proces poznawczy. Zajęcia bazowały na metodzie dialogu z uczniami; na budowaniu ich wiedzy oraz na uczeniu się poprzez poznanie wielozmysłowe. Były to zajęcia, na których historii można było słuchać, dotykać i smakować.

Projekt był działaniem nowatorskim. Opierał się na metodach angażujących wszystkich uczniów niezależnie od posiadanej wiedzy i umiejętności. Zyskał uznanie Instytutu Historii UAM w Poznaniu jako wartościowe działania dydaktyczne.

Przeprowadzone w formie zabawy zajęcia pozwoliły na syntetyczne włączenie zdobytych już doświadczeń w proces edukacyjny. Wiedza historyczna o początkach Polski została skutecznie utrwalona i była realną pomocą w dalszej edukacji uczniów naszej szkoły.

 

Magdalena Stratyńska

 

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wyjątkowymi zdjęciami.

Co jeśli nie znalazlem informacji?

Szanowni Rodzice, w przypadku braku odnalezienia informacji która was interesuje zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.

Informacje dodatkowe

Zapraszamy do zapoznania się także z innymi informacjami które mogą być dla Państwa przydatne.

Plan lekcji
Udostępniamy Państwu możliwość pobrania planów lekcyjnych w roku 2022/2023 - plany aktualizowane są na bieżąco.
Sprawdź więcej
Zajęcia dydaktyczno wychowawcze
Wykaz zajęć pozalekcyjnych w roku 2022/2023 - informacje na temat zajęć dydaktyczno wyrównawczych jak i zajęć rozwijających uzdolnienia.
Sprawdź więcej
Wykaz podręczników
Informacja na temat wykazu podręczników na rok szkolny 2022/2023. Znajda tutaj Państwo wszystkie wymagane informacje na ten temat.
Sprawdź więcej

Nadchodzące wydarzenia

20
sie
Egzamin Ósmoklasisty – Matematyka
00:00 - 00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku ul. Dworcowa 11, 62-035 Kórnik
31
maj
Majowy Koncert Młodych Talentów
00:00 - 00:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku ul. Dworcowa 11, 62-035 Kórnik
22
maj
Zebrania klasowe z rodzicami
16:30 - 19:00
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku ul. Dworcowa 11, 62-035 Kórnik
Pokaż wszystkie
Przejdź do treści